Jääkiekkokeskustelu > Yleinen kiekkokeskustelu
Rautakorpi lähtee
FORTUNA:
Onnea Jukalle valitsemallaan tiellä ja kiitokset näistä vuosista. Useimmat arpovat täällä, että kuka uudeksi päävalmentajaksi kun kysymys pitäisi olla ketkä uudeksi valmentajatiimiksi. Vaikka joukkueen hyvät ja huonot esitykset kulminoituvat aina vastuuvalmentajaan, niin kyllä esim. J.Jalonen-Lehkonen-Kaarela sekä Rautakorpi-Makkonen-Siren ovat osoittaneet mitä tarkoittaa hyvin toimivan tiimin yhteistyö. Sikäli mikäli nykyiset apuvalmentajat jatkavat sopimuksensa mukaisesti pitäisi uutta päävalmentajaa valittaessa miettiä tarkkaan yhteensopivuus. Itse olen ehdottomasti ulkomaalaisen valmentajan kannalla, joko ruotsia tai lontoota puhuvan.
janneojanenonjumala:
Itse ainakin olen todella pettynyt JR:n toimintaan tällä kaudella lukuunottamatta alkukauden voittoputkea, jossa siinäkin useampi peli taisteltiin maalin erolla.
Jokin ei toiminut tällä kaudella-oliko muka entinen valmentaja saanut sekaisin ja olis pitänyt toinen kausi rakentaa. Taitaa vaan olla Jukka muuttunut ja tulla turhan hätäiseksi, joka jo viime kaudella Lukossa näkyi ihme pompotteluna 'menen sinne jään tänne lähden tonne".
Itse odotoin tältä kaudelta täysin selvää kakkossijaa runkkarissa Kärppien jälkeen joka ei tosin niin hirveän kaukana olisi ollut ilman olympiatauon molemminpuolista tappiosumaa. Pleijjarit meni sitten jo farssin asteelle miehen erikoisten peluutusten, liianmyöhäisten ketjumuutosten, munattomuuden taktisten muutosten suhteen ja sitten siihen päälle Jukasta riippumattomat luonnonmullistukset loukkaantumisten muodossa.
Omaan odotusarvoon ja ennakko-odotuksiin nähden en juurikaan arvosta Rautiksen tätä kautta ja toivon että Tappara löytää jonkun suvaitsevaisemman ja paremmin henkisesti balanssissa olevan. JR on jotenkin homma ryöstäytynyt käsistä parina viime vuonna ja menköön hakemaan ulkomailta nöyryyttä.
HAL9000:
--- Lainaus käyttäjältä: Heppu - Huhtikuu 12, 2006, 09:01:13 ---Ja Shedden on taas onnistunu ihan kohtuullisesti.
--- Lainaus päättyy ---
Kohtuullisesti? Jos katsoo, millaisella rosterilla IFK lähti kauteen, niin Sheddenhän on onnistunut ihan järjettömän hyvin. Kaikki (minä myös) veikkailivat IFK:ta lähinnä säälipleijareihin rämpimään, mutta runkosarja päättyi kakkossijaan, ja nyt on finaalipaikkakin enää yhdestä voitosta kiinni. Tosin eilisen jälkeen näyttäisi vaaka kallistuvan hitusen HPK:n suuntaan.
--- Lainaus käyttäjältä: Heppu ---Toivola ja Summanen on ainoat kotimaiset jotka ihan heti kelpais mulle.
--- Lainaus päättyy ---
No kelpaisivathan nuo minullekin, ja sen lisäksi ainakin kaksi muutakin suomalaista - joilla on kuitenkin kaikilla sellainen pieni ongelma, että heillä on tiettävästi jo soppari jonnekin muualle, ja sen ulos ostaminen maksaisi varmaan parin kolmen Janne Ojasen palkan. Jos halvalla päästäisiin. Eli nyt pitäisi unelmoida lähinnä sellaisesta valmentajasta, joka on mahdollinen. Jos ei suomalaisia kaloja kerran liiku vapailla vesillä, sitten katseet ulkomaille. (Ja jos joku vielä laukoo tosissaan jotain saarisia, lehkosia tai muita kirosanoja, niin minä tulen ja pesen suunne saippualla.)
--- Lainaus käyttäjältä: Heppu ---Ja tähän hommaan ny ei voi ketään ottaa harjoittelemaan valmennusta tai ens kausi rämmitään ja syvällä.
--- Lainaus päättyy ---
Ensi kauden suhteellinen "rämpiminen" olisi sinänsä mielestäni ihan ok (kunhan ne kuuluisat karsinnat vältetään sikäli kuin ne palaavat keväälle 2007) jos samalla panostetaan joukkueen pitkäjänteiseen kehittämiseen niin, että työ alkaa kantaa hedelmää seuraavilla kausilla. Mestaruus 2003 tuli pitkän projektin päätteeksi. Ässien nykyinen menestys on Toivolan projektin huipennus. Vastaavasti tämän kauden piti olla Rautakorven uuden 2-vuotisprojektin startti, mutta nyt projekti lässähti kesken, mistä kieltämättä jäi vähän paska maku.
Hemuli:
--- Lainaus käyttäjältä: Heppu - Huhtikuu 12, 2006, 09:01:13 ---Toivola ja Summanen
--- Lainaus päättyy ---
Hyi helvetti. Ei kumpaakaan apinaa edes lähimaastoon tai tulee kymät ja siirryn lopullisesti Äkönmaan Pontevan fanclubiin.
tapsa34:
Jukka sai ilmeisesti rahakkaan pestin muualta, ja sopimuksessa oli purkupykälä. Onnea Jukalle tulevaan pestiin. Eli muut valmentajat jatkavat. Saako Makkonen näyttää kykynsä nyt? Mikko Saarisen auktoriteetti on aivan liian puutteellinen pääkäskijäksi!
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta