Jääkiekkokeskustelu > Yleinen kiekkokeskustelu

Rautakorpi lähtee

<< < (34/42) > >>

Andy:
Ei paljoa yllätä toi kolmikko: ojaset ja makko niissä pelaajissa mistä Jukka halusi eroon. Se oli nähtävissä, kun Jukka mainitsi muutamasta mestaruuden voittaneesta pelaajasta, jotka leijuvat vielä edellisessä mestaruudessa. Toivottavasti MOjaselle löydetään joku kunnollinen tapa lähteä Tapparasta, vaikka sopimusta onkin jäljellä. Niin paljon kaveri on Tapparalle antanut, ettei mitään kylmiä potkuja voi hyväksyä.

Kilroy:
Nämä tiedot ovat tulleet hyvin tapparan asioista perillä olevan henkilön kertomana.
Lisäksi Rautakorpi olisi esittänyt vielä pienen palkankorotus toivomuksen, johon ei myöskään oltu
suostuttu.

ippe:

--- Lainaus käyttäjältä: Kilroy - Huhtikuu 25, 2006, 15:38:00 ---Nämä tiedot ovat tulleet hyvin tapparan asioista perillä olevan henkilön kertomana.
Lisäksi Rautakorpi olisi esittänyt vielä pienen palkankorotus toivomuksen, johon ei myöskään oltu
suostuttu.

--- Lainaus päättyy ---
Jep jep, mutta miten nämä asiat liittyvät Rautakorven lähtemiseen kesken sopimuskauden? Et kai tosissasi luule että kun Rautakorpi kesken sopimuskauden ei saanut palkankorotusta (jos sellaista on edes pyytänyt, epäilen suuresti) hän vain pakkaisi kamat?

Mä en yhtään epäile etteikö Rautakorpi olisi ollut tyytymätön joidenkin pelaajien suoritukseen, pakkohan jossain jotain vikaa ollut kun sijoitus jäi viidenneksi juhlakaudella johon oli panostettu. Mutta SM-liigassa oli viime kauden jälkeen vähintään 13 valmentajaa jotka eivät olleet tyytyväisiä joukkueensa suoritukseen. Tuo yksistään ei ole syy lähteä joukkueesta ja jopa Rautakorpi tietää ettei pelaajia siirrellä kuin manageripeleissä "2 vaihtoa per viikko".

Silakkalapa:
Kyllä ihan hyvin on voinut käydä niin, että Rautakorpi ei ole saanut haluamiaan pelinappuloita Leinoselta. Miksi se ei olisi voinut vauhdittaa lähtöä, vaikka kesken sopimuskauden?

Sopisi hyvin Leinosen takavuosien tyyliin, eli ei yllättäisi. Pelaajahankinnat ovat onnahdelleet mestaruuskeväästä alkaen aika ja tavalla, eli palattiin samankaltaiseen menoon kuin ennen Jukan "kultaisia aikoja". Kyllä Jukka on voinut hyvinkin haistaa, että tässä jengissä ei ole tarpeeksi potentiaalia.

En tiedä kuinka moni odotti mestaruutta tältä kaudelta, mutta ainakin minulle oli jokseenkin selvää, että tuolla porukalle ei kirkkainta oteta. Tammikuussa alkoi jo muukin mitalin kiilto poistua visiiristä, joten en ihmettele.

Väkisinkin tulee mieleen, että kuinkahan "vahingossa" nuo "kultaisten vuosien" mitalit tulivat - siis organisaation suhteen, ei tietenkään valmennuksen ja pelaajien. Eli saatiin sattumalta suht' kokematon valmentaja, jolla olikin yllättäen näkemystä ja joka pystyi hieromaan mullasta kultaa? Eli onko organisaatio ilman Jukan vainua kykenevä tuottavaan ja tulokselliseen, mahdollisesti pitkäjänteiseen projektiin johon kuuluu mahdollisesti melkoinen naamanpesu? Sillä tosiasiahan on, että Tappara oli menneellä kaudella varsin hajuton ja mauton joukkue.

Penalty_Killer:
Jep, edelliseen lisäksi että myös haluton joukkue. Kaukana joskus kuulemastani radiomainoksesta jossa möristään jotta Tappara pelaa intohimolla. (tai jotain vastaavaa sanaa mikä tarkoitti että olis tunnetta pelissä).
Organisaatiota paha mennä moittimaan. Jokerien kaltaiseen kokeiluun organisaatiolla ei kuitenkaan ole varaa, eli tulokseen joka vastaa pikkuseuran miinusmerkkistä pelaajabudjettia.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Siirry pois tekstitilasta