Tapparan epäviralliset jälkipelit
Jääkiekkokeskustelu => Ottelut => Aiheen aloitti: Trafan - Tammikuu 26, 2007, 20:11:34
-
Nyt olisi jo voiton vuoro
Sarjataulukossa kahdeksantena majaileva Lukko hamuaa kiivaasti kuuden joukkoon
ja on kolmen voiton putkessa: viimeksi TPS joutui nöyrtymään kotonaan 2-5.
Seuraavaksi on tulilinjalla Tappara, jonka viime aikojen esityksissä on parantamisen varaa.
Tapparallakin on putki päällä: takana on kaksi tappiota, viimeksi hävittiin HPK:lle taas kerran.
Nyt olisi aika katkoa molemmat putket. Helppoa se ei tule olemaan, mutta omiin on luotettava.
Seuraavasta linkistä selviää mm. että viimeksi Lukko ratkaisi kotonaan jatkoajalla 4-3.
Tappara-Lukko aiemmin (http://www.sm-liiga.fi/media/season/games/games.asp?gamenumber=304)
Tuomioita jakaa Sami Partanen linjureinaan Jukka Favorin ja Mika Peltola.
Ottelu on kuunneltavissa klo 17:00 alkaen Lukon nettiradiossa:
http://stream.sbs.fi/mp3/ramona.m3u
Edit:
Ottelua kannattaa silti seurata mieluummin paikan päällä, varsinkin jos selostus on samaa kieltä kuin seuraava:
"sit raumlaise pali äänt siäl hakamettä hallis...ko tamperelaise o tunnetust hiljast väkke.
näyttäkkä siel millase fani ganalim barttalt löytyy. ei muut ko huutto vaa ni kyl poja tuova 3 pistet länsrannikol"
(lainaus lukon keskustelupalstalta) Eihän tuota ymmärrä Erkkikään. ???
-
Nyt täytyy negatiivisena todeta.. Me ollaan hävitty tää peli jo.
Otan tämän saman asenteen kun pelaajillakin on ollu nyt parissa pelissä.. Lähdetään lauantain kunniaksi höntsäämään vähän hakamettään ja katotaan mihin se riittää >:(
-
Tappara suosikkina kotijäällä
Viekkaus Oy arvostaa kotijoukkueen esitykset korkealle sen tuoreista höntyilyistä huolimatta:
Tappara-Lukko S 1,70-4,40-3,10.
Kertoimien valossa Tappara-voitto on kierroksen 4. varmimmaksi arvioitu.
Hm. Ehkäpä olen ottanut nuo viime aikojen muutamat kirvelevät tappiot kertoimien laskijaa henkilökohtaisemmin,
sillä omasta mielestä Tapparan voitto ei suinkaan ole noin varma.
Oikeiden asiantuntijoiden mielipiteitä otteluennakoissa.
Otteluennakot:
Tappara (http://www.tappara.fi/ottelut/lukko4a.html)
Jatkoaika (http://www.jatkoaika.com/smliiga.php?ottelu=21305&versio=ennakko)
Sihvosen analyysi (http://www.urheilulehti.fi/jaakiekko/analyysit/article137490-1.html)
SM-liiga (http://www.sm-liiga.fi/kiekkokanava/ennakko.asp?ottelu_id=34385)
MTV3 (http://www.mtv3.fi/urheilu/hockeynight/uutiset.shtml/arkistot/hockeynight/2007/01/500348)
-
Kyllä olisi aivan pakollinen voitto jos viälä kolmen sakkiin meinataan päästä.
Lukkofanejakin näyttäisi saapuvan yksi bussillinen+omalla kyydillä kulkevat, että eiköhän laiteta Rauman pojat hiljasiksi, samaan tyyliin kun Raumalla ja 6-0 voitto ;D :D
-
Jos jätkät lähtee samalla asenteella kun nyt on muutamaan viimeseen peliin lähteny niin ei oo pelkoo että voitto tulis. Jos Tappara menee johtoo niin se on varma tappio. Ärsyttää. Kuitenki luotan poikii ja toivon että asenne on muuttunut. Lukko tulee varmasti kovaa ja varmasti enemmän voitontahotosena kun Tappara. Jätkät yrittäkää ees pliis. Ollaan surffailtu jo tarpeeksi.
-
Oon luottavainen, vaikka pieni pelko takaraivossa onkin. Lukko on kuitenkin sellainen joukkue, joka pitäisi voittaa, mutta se ei onnistu jos lähetään pelaileen höntsäilymielellä.
Jos jätkät lähtee täysillä ja tosissaan mukaan, veikkaanpa että lopputulos meille 5-3.
-
Mitäs täälä pelätään, kyllähän tappara ny lauantaina voittaa. La kotipelit tällä kaudella 6kpl 4voittoa ja 2tappiota... Että eiköhän tänään oteta se viides voitto ja jos se **ves:kin vähän auttaisi ja hoitaisi homman, niin tilannehan näyttäisi jälleen todella hyvältä ;D
Lisätään viälä että Lukko kohattu kolmesti (tällä kaudella) ja pisteet
Tapparalla:7 ja Lukolla:2
-
Jos Tappara menee johtoo niin se on varma tappio.
Älä manaa!
Kyllä täältä Nokialta käsin katottuna peli päättyy 9-2, niiku lapussa lukee.
Tänää pitää ottaa se voitto, paljon kehuttu Virkkunen iskee tänään pari häkkiä.
-
Älä manaa!
En ikinä. Kyllä peli päättyy tänään 5-2 ja rahat on mun. Saa nähdä kumpi siä on maalissa ja onko ketjuihin tehty mitään muutoksia.
-
Tappara tänään:
34 Mika Lehto, Maalivahti AK
50 Tommi Nikkilä, Maalivahti
1. kenttä
6 Marko Kauppinen, Vasen puolustaja AK
83 Teemu Aalto, Oikea puolustaja AK
92 Teemu Laine, Vasen laitahyökkääjä AK
44 Quinn Hancock, Keskushyökkääjä AK
41 Stefan Öhman, Oikea laitahyökkääjä AK
2. kenttä
18 Tuukka Mäntylä, Vasen puolustaja
40 Dale Clarke, Oikea puolustaja
19 Mika Viinanen, Vasen laitahyökkääjä
27 Petri Kontiola, Keskushyökkääjä
38 Sami Venäläinen, Oikea laitahyökkääjä
3. kenttä
9 Ville Mäntymaa, Vasen puolustaja
4 Burke Henry, Oikea puolustaja
26 Jonas Enlund, Vasen laitahyökkääjä
8 Janne Ojanen, Keskushyökkääjä
17 Teemu Nurmi, Oikea laitahyökkääjä
4. kenttä
55 Janne Grönvall, Vasen puolustaja
33 Teemu Virkkunen, Hyökkääjä
22 Jarkko Pyymäki, Vasen laitahyökkääjä
16 Juha Kiilholma, Keskushyökkääjä
11 Niko Nieminen, Oikea laitahyökkääjä
-
Jahas, Lehdon vuoro... Mikäpä siinä. HPK-peli ei ollut Nikkilältä kyllä mikään huippusuoritus, ehkä hyvä vaan että tulee vaihto tähän väliin.
Enlund Virkkusen tilalle kolmoskenttään? Saas nähdä mitä tulee. Voi osottautua ihan mukiinmeneväksi
ideaksi.
-
Enlund Virkkusen tilalle kolmoskenttään? Saas nähdä mitä tulee. Voi osottautua ihan mukiinmeneväksi
ideaksi.
Aivan totta, tää voi osoittautua mielenkiintoiseksi valinnaksi. Kiilholma pystyy rakentamaan peliä ja on viime aikoina ollut karvaajana varsin tehokas. Nyt voisi olla mahdollisuus Enlundin seuraavaan liigamaaliin. Ja ei voida unohtaa myöskin Niemisen otteita.
Enlund on ehkä vielä hieman poikanen miesten peleihin fysiikan puolelta mutta kädet ja pelikäsitys paikkaavat minusta tuota puutetta.
-
Joku vois vielä muistuttaa meidän äijille, että siellä Lugun penkin takana seisoo se viime kevään porilainen hamsterilta näyttävä käskyttäjä. Ettei pelkästään niitä Ässiä murjota tällä kaudella, vaan annetaan samalla mitalla niiden ex-valmentajalle.
Kaks tuntia, kolme minuuttia ja sitten mennään.
-
Voitto tuli kotiin ja Lehdolle nollapeli.Kertokaahan paikan päällä olleet Lehdon työskentelystä.Oliko varmaa vai pomputteliko.Tappara-HPK ottelussa kommentaattori Koivu sanoi että pleijareissa pitää olla selvä ykkösvahti.Tapparassa on kaksi vahti joiden otteet vaihtelevat mielestäni liikaa otteluiden välillä.Kumpi on se joka tolppien väliin laitetaan tosipelien alkaessa. ???
-
Jep, kiitos Tappara voitosta!
Muutenkin hyvä/viihdyttävä vois sanoa, että näytös.
Hallittiin kyllä suvereenisti, luistin kulki jne. Ainoa vaan, että
ei meinattu saada millään reppua aikaseks, tosin Lawson oli kyllä hyvä.
Raumalaisilla ei ollut käytännössä yhtään maalipaikkaa eli puolustus toimi.
Tälläsillä otteilla ei ole hätäpäivää, yhtäkään sm-liigan joukkuetta vastaan.
I'm out.
-
kyllähän se auttoi kun pisti pitkäänvetoon Tapparan häviön, onneks se lappu kusi muutenkin;)
-
Emppu kiittää yhdestä kauden upeimmista kotipeleistä, ainakin kannustamisen osalta. Hienoa, että meidän joukkueellakin riittää mielikuvitusta tulla huudattamaan faneja. Kyllä saivat raumalaiset nokille, tuskin enää pitävät meitä niin hiljaisina.
Tänään nähtiin, mitä se teettää kun on valmentaja joka antaa pelaajille luvan mokatakkin ja yrittää "omia juttuja". Iiro on Tapparan Ovechkin, jatkosopparia kehiin. Pakit kahville, molari kioskille ja sitten soutamaan. Upea tuuletus!
-
Kiitos upeasta voitosta. Ja kiitos jälleen tangon päälle astumisesta, jälleen tais olla sama äijä toistamiseen. Koitahan ny helkkari jaksaa nostaa se jalkas saakeli, se varmaankaan noin saakelisti vaadi sultakaan!
-
Aivan loistava peli. Taas se nähään ku ei kovi hyvi usko Tapparan pelaamisee niin kyl ne aina osaa näpäyttää varpaille. Aivan loistava peli. Pari erää näytti siltä että se kiekko ei vaan mee sisään mutta sitten iiro suorastaan sousi sen kiekon maalin. Tollasia tuuletuksia lisää. Lehto piti nollan joka on hyvä juttu vaikka ei siä kovin montaa tilannetta ees ollu.
Väriä ei kyllä kentältä puuttunut. Moni pelaaja kikkaili minkä ehti. Iirostaki alkaa tulee uusia puolia esiin, taisi vastustajan paidassa se kettu antaa vähä lisä puhtia.
Pelaajille suuri kiitos että jaksoi tulla kiittään joukkueena.Se lämmitti mieltä ja tietysti Konnan kiitokset kesken peli. Tätä lisää.
-
Juuri pelistä kotiutuneena täytyy itsekin kiittää TAPPARAA hienosta suorituksesta. Kyllä oli taas niin mukava olla pitkästä aikaa hallilla ja C3:ssa. Lisää tälläistä. Samanlainen meininki meidän "kotipelissä" tiistaina ja HIFK:n kaataminen ei ole mahdotonta.
-
Taistelijat!
Sikaarinsauhussa mieli on vieläkin hurmion tilassa ja Hakametsän jäähalli 27. päivänä tätä vuotta näyttäytyy yhä tulivuorena, jossa valtava purkaus tärisytti näyttämöämme esittäen niin paljon rakastamamme lajin estettisimmät puolet. Häikäisevällä virtuositeetilla loihti isäntäorkesteri sellaisen konserton, että se elähdyttää mieltämme vielä uuden aamun koittaessa, siivittää suuriin odotuksiin kohti tulevaa ja antaa uskoa siihen, että Uusi Uraman Aika on koittanut, syösten sivuun harmaan Rautakauden, palauttaen kirveemme kahvaa terävämmäksi aseeksi, nuotistoksi jolla soitamme tappion alhoon jatkossa vaikeimmatkin vastukset.
Tapparan orkesterista sukeutui suuri sotamies Svejk, ovela nokkela nopea soturi kuin viikari Viinanen piruetteineen, ryhmä taitureita, jotka itseensä luottaen kiihottivat toinen toisiaan yhä uljaampiin sooloihin räjäyttäen lopulta kolmannessa näytöksessä permannot ja lehterit kolmesti vapauttavaan hurraa-huutoon. Sielu syöksi taivaisiin, yleisön massa muuttui kirjavaksi riemun mereksi kotiorkesterin valloittavassa pauhussa. Kuin Sigmund Freud voi nyt ajatella: jääkiekko on esileikkiä: uneksija ei analysoi, mitä ottelu todella sanoo, uneksijalle ottelu antaa vain sysäyksen ja vie hänet omien toiveidensa äärelle.
Huikeaa, Tappara!
Yhä vaikuttuneena
Pee, ihminen jo syntyessään
TFC alajaosto Helsinki
-
Peen jälkeen ei ole mitään lisättävää. Se on nyt UUA: Uusi Uraman Aika. Hurraa ja kauan eläköön Urama, sekä Uraman innoittama Tappara.
-
Taistelijat!
Sikaarinsauhussa mieli on vieläkin hurmion tilassa ja Hakametsän jäähalli 27. päivänä tätä vuotta näyttäytyy yhä tulivuorena, jossa valtava purkaus tärisytti näyttämöämme esittäen niin paljon rakastamamme lajin estettisimmät puolet. Häikäisevällä virtuositeetilla loihti isäntäorkesteri sellaisen konserton, että se elähdyttää mieltämme vielä uuden aamun koittaessa, siivittää suuriin odotuksiin kohti tulevaa ja antaa uskoa siihen, että Uusi Uraman Aika on koittanut, syösten sivuun harmaan Rautakauden, palauttaen kirveemme kahvaa terävämmäksi aseeksi, nuotistoksi jolla soitamme tappion alhoon jatkossa vaikeimmatkin vastukset.
Tapparan orkesterista sukeutui suuri sotamies Svejk, ovela nokkela nopea soturi kuin viikari Viinanen piruetteineen, ryhmä taitureita, jotka itseensä luottaen kiihottivat toinen toisiaan yhä uljaampiin sooloihin räjäyttäen lopulta kolmannessa näytöksessä permannot ja lehterit kolmesti vapauttavaan hurraa-huutoon. Sielu syöksi taivaisiin, yleisön massa muuttui kirjavaksi riemun mereksi kotiorkesterin valloittavassa pauhussa. Kuin Sigmund Freud voi nyt ajatella: jääkiekko on esileikkiä: uneksija ei analysoi, mitä ottelu todella sanoo, uneksijalle ottelu antaa vain sysäyksen ja vie hänet omien toiveidensa äärelle.
Huikeaa, Tappara!
Yhä vaikuttuneena
Pee, ihminen jo syntyessään
TFC alajaosto Helsinki
Peen tekstiä lukiessa voi hetkeksi sulkea silmänsä ja kuvitella, josko hänellä on hieman huumorintajua tai hän teeskentelee olevansa eräs salaperäinen kirjoittelija niiltä vanhoilta hyviltä ajoilta.
Oliko ne muuten parempia aikoja??
-
Hieno peli.
Eipä siinä kai sen kummempia. Onneksi lähdin paikanpäälle katsomaan. ;)
Lopputulos-veikkaus meni penkin alle, mutta parempi näin.
-
Peen tekstiä lukiessa voi hetkeksi sulkea silmänsä ja kuvitella, josko hänellä on hieman huumorintajua tai hän teeskentelee olevansa eräs salaperäinen kirjoittelija niiltä vanhoilta hyviltä ajoilta. Oliko ne muuten parempia aikoja??
Joo moro ja kiitos arvailusta, huumorintajua löytyy, jos ei muuta niin vähän ;). Tämän foorumin edellisessä elämässä olin myös Pee, eli tuskin ko. "salaperäinen kirjoittelija". Se nyt on toki selvää, että ennen oli kaikki paremmin. Ja jos kiinnostaa, oikea nimi löytyy tuoreimman fanilehden Helsinki-osastolta jutun toimittajan kohdalta :)
Sikaari jo sammuneena mutta mieli yhä sakeana
Pee
-
Lopputulos ei tee täyttä oikeutta pelitapahtumille, sillä joukkueet pelasivat verrattain tasaisen väännön, joka olisi voinut kääntyä puoleen tai toiseen. Terävämmän kokonaissuorituksen tehnyt Tappara onnistui iskemään ratkaisevat osumat vasta päätöserässä.
Tossa ote Jatkoajan raportista. Miten toi voi noin olla, ku kaikista muista suista oon kuullu ja lukenu Tapparan täydellisestä hallinnasta. Ensin luulin ton alotuksen olevan ironiaa, mutta taitavasti on sarkasmi kätketty, jos niin on. Kirjottais Hiitelä vaan niitä raportteja ku se ymmärtää kuitenki kiekon päälle. Tai jos sulla Pee on tekemisen puutetta, ni hae Jatkoaikaan töihin.
Edit: Oli näköjään Jatkoajassaki keskusteltu raportista. Kirjottajaki oli antanu oman näkemyksensä asiaan.
-
Lopputulos ei tee täyttä oikeutta pelitapahtumille, sillä joukkueet pelasivat verrattain tasaisen väännön, joka olisi voinut kääntyä puoleen tai toiseen. Terävämmän kokonaissuorituksen tehnyt Tappara onnistui iskemään ratkaisevat osumat vasta päätöserässä.
Tossa ote Jatkoajan raportista. Miten toi voi noin olla, ku kaikista muista suista oon kuullu ja lukenu Tapparan täydellisestä hallinnasta. Ensin luulin ton alotuksen olevan ironiaa, mutta taitavasti on sarkasmi kätketty, jos niin on. Kirjottais Hiitelä vaan niitä raportteja ku se ymmärtää kuitenki kiekon päälle. Tai jos sulla Pee on tekemisen puutetta, ni hae Jatkoaikaan töihin.
Edit: Oli näköjään Jatkoajassaki keskusteltu raportista. Kirjottajaki oli antanu oman näkemyksensä asiaan.
Mun mielestä Petri onnistui kirjoittamaan ihan hyvä raportin ottelusta ja hyvähän se on, että raportti herättää keskustelua. Ei meidän jokaisen tarvitse olla samaa mieltä ja jokainen meistä näkee pelissä juuri ne elementit mitä haluaa nähdä.
Pakko myöntää, että Lukolla oli mahdollisuus tulla peliin mukaan tai paremminkin tehdä pari maalia Tapparan hallinnasta huolimatta. Lehto pelasi hyvä pelin, oli mies paikallaan useamman kerran kun omissa olisi voinut soida.
Muutamia asioita jäi pelistä mieleen ja näin hyvin nukutun yön jälkeen niitä voisi raapustaa ylös. Clarke on edelleen "hukassa", ei nyt mikään sukellus tuo eilinen peli mutta hiipumistä näkyvissä...Hancock, pelasi ihan kohtuu ottelun mutta taas muutama hieno syöttö vastustajalle.
Mäntymaa-Henry pelasi hyvin matsin, Henryltä hieno suoritus Strakan perskärpäsenä jonka lento loppui sitten vihdoin ja viimein laitaan ;D
Mäntylä, meidän pikkujättiläinen. Muutama hieno taklaus reilusti itseään pitempää ja painavempaa kaveria kohden. Muutenkin oli pirteällä pelipäällä, taita olla tosiasia että ensi kaudella Mäntylä ei ole Tapparan paidassa.
Viinaselta hieno veivaus, juuri ajattelin että vois nyt joku tehdä sen maalin. Venäläiseltä hyvää karvausta ja taistelua kiekosta.
No Konna oli konna, ei siitä mihinkään pääse. Älytön itseluottamus ja taitoa ei pojalta puutu...
-
Mun mielestä Petri onnistui kirjoittamaan ihan hyvä raportin ottelusta ja hyvähän se on, että raportti herättää keskustelua. Ei meidän jokaisen tarvitse olla samaa mieltä ja jokainen meistä näkee pelissä juuri ne elementit mitä haluaa nähdä.
Tottakai on hyvä, että raportti herättää keskustelua. Mutta onko se sitte hyvä raportti, jos vaikka 85% kyseisen tapahtuman nähneistä on eri mieltä ku raportti kertoo. Raportteja on mukava lukea pelin jälkeen ja vertailla, että onko kirjottaja nähny samoja asioita ku itse. Tässä pelissä en siis itte ollu ja sillon luenki raportteja sillä silmällä, että mitähän pelissä on tapahtunu. Samoin selailen keskusteluja aina sen mukaan, mitä kerkeen. Tällä kertaa tää Jatkoajan raportti pomppas silmiin ihan erilaisena ku mikään muu. No Lukon sivujen raporttia en toistaseks oo lukenu. Jos olisin lukenu pelkästään Jatkoajan raportin, olisin ihan eri luulossa pelin kulusta ku tällä hetkellä ku kuuntelin peliä, luin Axen raportin, nää keskustelut, tilastot ja Jatkoajan keskustelut.
Jokainen kyllä näkee pelissä ne asiat, joita haluaa nähdä. Toinen asia on, että kannattaako niitä välttämättä kirjottaa julkiseen raporttiin ja tärkeen kiekkokanavan raporttiin. Parempi olis pyrkiä näkeen peliä objektiivisesti ja tuoda julki todelliset pelitapahtumat. Toi raportti jotenki tuntu aavistuksen vastustajan nuoleskelulta, ei objektiiviselta. Määki nään aina maajoukkueen peleissä, että A-J Niemi on huono ja Berg pelaa viihdyttävää kiekkoa. Pidän monesti noi omana tietonani, koska tiedän ettei asia oo läheskään aina niin. Olisin varmasti huono raporttien kirjottaja. Axe on hyvä ja sen takia luenki aina ensimmäisenä tappara.fi:n raportit.
-
Mun mielestä toi ottelun lopputulos 3-0 kuvaa pelitapahtumia jokseenkin täydellisesti. Lukko ei päässyt kovinkaan vaarallisille paikoille ja Tappara hallitsi sen verran että saivat sen 3 maalia aikaiseksi.
-
Ehkäpä tuo 85% prosenttia muistaa/näkee Tapparan vyörytyksen ja näennäisen hallinnan pelistä. Pystyvät he sitten obkektiivisesti tarkastelemaan myös Lukon luomia maalitilanteita? Myös tiettyjen sanojen käyttö raportissa vaikuttaa heti alkuun, että nyt kyllä raportti menee vähän päin peetä.
Minulla silmään sattui heti alussa tuo verrattain-sana, ehkä en ymmärrä sitä sitten oikein. Minusta kyseessä ei ollut tasainen vääntö vaan Tapparan hallinta, maaleja ei nyt vain kahdessa ensimmäisessä erässä tullut, miksi? Voisiko tässä ottaa huomioon Petrin mainitseman Lukon puolustuksen? Ja Axen mainitseman Lukon maalivahtipelin?
Minusta kyllä ja kyllä. Lawson on isokokoinen ja peittää hyvin. Patjat maassa maskin takana ja onnistuu edelleenkin blokkaamaan kiekon vaikkei ole mitään hajua mistä se tulee. Lukon puolustajat ovat isokokoisia, heppoisemmat hyökkääjät on helppo töniä kumoon, sääntöjen puitteissa tai ei =).
-
3-0 lukemien jälkeen on ehkä liiankin helppo sanoa, että Tappara hallitsi täysin eikä Lukolla ollut mahdollisuuksia. Mutta ihan totta on sekin, mikä Jatkoaikaraportista jotenkin käy ilmi, että peli olisi voinut mennä ihan toisinkin. Ei siihen olisi välttämättä tarvittu kuin Lukon avausmaali, joka olisi kipsauttanut Tapparaa ja sytyttänyt Lukkoa lisää. Mutta nyt kun niin ei tapahtunut, niin ei tuota peliä oikein voi muistaa kuin Tapparan näytöksenä, jossa Lukolla oli lähes pelkkä jarrustatistin rooli. Ei siinä hirveää jossittelun varaa ole, että "jos Lukko olisi siitä tehnyt maalin", kun saman tien voisi jossitella kaikilla paikoilla, joista Tappara ei tehnyt. Kukaan ei kai voi millään kiistää etteikö Tapparalla niitä ollut hirveää määrää vastustajaa enemmän?
-
Kukaan ei kai voi millään kiistää etteikö Tapparalla niitä ollut hirveää määrää vastustajaa enemmän?
Eipä kyllä, olihan niitä.
Alla ote Lukon keskustelupalstalta;
Olin itse katsomassa paikanpäällä Tappara ottelun, ei siitä ole paljoa kerrottavaa jälkipolville!!Peli oli alusta alkaen LUKON puolelta jotenkin väljähtänyttä, hengetöntä! Alkuhan oli todella kauheata Tapparan myllytystä, ei päästy ollenkaan omalta alueelta ylös. Ilman LAWSONIN ypeata työskentelyä (ja Tapparan huonoa maalintekoaitoa) olis numerot olleet jo ekassa erässä murskaavat! Ketään erikseen ei oikeastaan voi enempää haukkua, kaikki oli yhtä massaa, ainoastaan siis LAWSSON saa puhtaat paperit, sekä raumalaisten paikalle tulleet kannustajat. He jaksoivat kyllä olla mukana koko matsin ajan, olisivatpa samanlaisia Raumallakin!!!!!!!!!!!! Todella upeata seuratattavaa!
Näyttäisi myös siltä, että heidän keskuudessa Lawson on nostettu eilisestä pelistä esille kuten oli myös Aamulehden kirjoituksessa. Molemmissa myös viitataan Tapparan armottomaan jyräämiseen.
-
Ottelun numerot kuvaavat pelin tasaisuutta, tai epätasaisuutta, erittäin hyvin 2-0 ja kolmas tyhjiin. Ei kuulosta miltään murskavoitolta jääkiekossa?
Lukko lähti otteluun "ryöstöretkelle" puolustuksen, maalivahtipelin ja vastaiskujen kautta. Ihan järkevä lähtöasetelma, kun Tapparan kova kotisaldo on varmasti kaikkien tiedossa. Lukon turmioksi koitui se, että Tapparalle sattui todellinen 110% ilta, eikä kotijoukkue puutunut missään vaiheessa Lukon virittämään puolustusansaan, vaan jaksoi painaa täydet 60min. Pitää muistaa, että 2,5 erää Lukon taktiikka toimi loistavasti, vaikka Tappara peliä pyörittikin. Yksi vastaiskumaali Lukolle ja pelin luonne olisi saattanut muuttua.
Jääkiekkoa voi pelata niin monella tavalla.
-
Tappara hallitsi peliä, mutta ei totaalisen suvereenisti. Lukollakin oli omat paikkansa ja omat pyörityksensä. Välillä Tappara näytti jotenkin väsähtävän, mutta vain noin nanosekunniksi ja Oranssi-karnevaali jatkui hetkellisen Lukko-pyörityksen jälkeen.
Pelihän oli sekä tasollisesti että tunnelmallisesti yksi tämän kauden hienoimmista kotipeleistä. Mulla ainakin tuli jo helvetin hyvä fiilikset siitä varsinkin c-päädyn täyttämästä lippumerestä. Ja olihan noita lippuja ympäri hallia muutenkin. Mun mielestä meitin ei tarvitse alkaa kikkailemaan mitään futiskentän kokosia räkärättejä ja osoittaa näin muka kunnioitusta joukkueelle. Ihan perusliput ja fanipaidat riittää, kuten eilen nähtiin.
Kaksi erää mentiin Tapparan lievässä komennossa, maalipaikkoja oli ja ne tuhlattiin. Ei siinä mitään, Lawson on huippu molari ja peittää älyttömän kovalla prosentilla tilanteet. Lawson sijoittuu niin hyvin, ettei useimpiin laukauksiin tarvinnut edes reagoida. Mutta olihan siinä ekassa erässäkin paikat varmaan viiteen maaliin. Joko Lawson peitti tai ammuttiin suroaan sylkkyyn.
Kolmannessa erässä sitten paukkui. Viinanen pysäytti kellot ja räjäytti katsomot upealla suorituksella ja tunnelmaa vain lisäsi tää melomissetti. Lisää näitä, ehdottomasti.
Äijät painoi täyden päivätyön ja se kannatti. Lukko on kova sakki ja kolme pistettä nollapelillä ei todellakaan ole huono saavutus. Meitin peli, meitin pisteet.
-
Näin vuorokausi ilotulituksen jälkeen toimittaja Petri Niinisalon reportaashi tuntuu melko totuudenmukaiselta. Viileyttähän siinä on vähintään kylliksi, eikä C3-katsomon hurmostila välity, mutta toimittajathan eivät tee juttuja seisaaltaan, fanipaita päällä eivätkä yleensä myöskään humalassa. Jos itse olisi pitänyt laatia raportti heti pelin jälkeen, siihen ei olisi saanut aikaiseksi edes omaa nimeään, sen verran euforisen tilan tuo käsittämättömän upea peli sai aikaiseksi.